Līgums par niedru kopšanu tika noslēgts februāra sākumā. Domāju niedres nopļaut līdz februāra baigām, kamēr vēl ledus uz dīķa. Bet sals tāds pašvaks, dienā plusi, naktī neliels mīnuss. Ledus dīķa malā pēc konsistences kā sablīvēts sniegs. Domāju, ka jāgaida kādus piemērotākus laikapstākļus - gan jau vēl šoziem būs kārtīgs sals!

Gaidi ar maisu - sals nenāk! Bet, kad februāra viducī, kaut cik nopietns sals naktī pieturās, pašam ar veselību pašvaki - kāds vīruss noķerts vai gripa vieglā formā. Sals negaidīja, bija tikai dažas naktis, bet dienā 0°C. Tad nu februāra beigās sāku tās niedres tomēr pļaut, jo salu vairs negaidīju. Bija jāsteidz, kamēr vēl pavisam nav izkusis viss ledus.

Man par pārsteigumu, bebrs bija krietni man palīdzējis, pat negribot :) Dīķa rietumu galā uz ieplūstošās upītes bija sabūvējis pamatīgas ūdens terases, gluži kā rīsu laukiem :) Ledus tur vēl bija gana ciets. Turklāt lielākā daļa niedru auga tieši tur.

Savukārt dīķis vispār bija iztecējis sauss, jo bija salūzušas slūžas. Ledus iekritis līdz dibenam. Skats fantastisks - ledus kalni sausā dīķī, kas veidojās uz veciem celmiem. Kaut kur pa vidu skaidri iezīmējās upes vieta. Gar malām - upespērleņu vāki. Diemžēl visi sausumā un tukši, cik nu var saskatīt.

Ņēmu trimeri, uzliku disku ar trim asmeņiem, un gāzu tās niedres nost. Sākumā ar visu aizsargu, kas domāts, lai zāli nemet pļāvējam virsū. Tā bija grūti. Noņēu to nost. Uzreiz cita štelle! Sākumā plosījos kā sanāca, bet bišķiņ jau piešaujoties, mēģināju niedres gāzt vālos. Brīžiem sanāca diezgan labi, brīžiem pašvaki. Dažādi niedru biezumi, brīžiem pat biezokņi ar pussatrunējušām, slīpi, krustām šķērsām sakritušām niedrēm starp jaunajām.

Kad niedres nopļautas - jāvāc kopā un jāsadedzina. Pirmā gada pļāvums nav izmantojams, jo satur arī iepriekšējo gadu niedres. Jumtā tās nedrīkst likt, bet atšķirot - nereāli. Tā nu kopā ar palīgu grābjam tās kopā. Tās kas izklaidus, vācām kaudzēs, tās, kas vālos - katrai trešajai abus blakus vālus piegrābām klāt. Kur tāds plānāks - vēl kādu papildus. Kad sausāks laiks un pareizais vēja virziens, kas sakrīt ar vālu - jālaiž Guntiņa klāt, lai dara savu darbu.

Februāra beigās ledus tuvāk upei un terašu malām jau diezgan plāns.Visnegaidītākajā mirklī sajūtu atspirdzinošu dzestrumu, prāts momentā sakoncentrējas situācijas novērtēšanai. No noguruma nav ne vēsts un steidzu vilkt kāju ārā no ledusaukstā ūdens. Labi, ka tās slapjās terases mazā platībā.

Martā jau pļāvu zemāk, tuvāk dīķim. Tur sausāks, tikai vietām slapjš. Sniegs jau pavisam nokusis, ledus arī nav, laikam pat nav bijis.

Beigās sarēķināju - varētu būt tikai kādi 0,35 ha nopļauti. Nekas daudz. Biju rēķinājis, ka vajadzīgs novākt ražu kopsummā no 10 ha, lai uzliktu mājai jumtu. Nākošajā sezonā būs jāņem talkā kāds nopietnāks aparāts. Tāds, ar ko varētu jau iekopto platību novākt, kā arī neiekopto nopļaut. Vienīgi būs jāizstaigā un jānogriež zemāk vecie celmi, bet to jau maijā. Tagad citi darbi steidzami.

 

Šis ir turpinājums rakstam Niedru pļaušana (iecere, līgumu noslēgšana)