Mājai ir iecerēts niedru jumts, to lieliski var redzēt eko mājas maketā. Vajadzīgas niedres. Kur tās ņemt?

Vienmēr ir dažādi varianti, kā sasniegt mērķi. Esmu nolēmis, ka niedres pats sagadāšu nevis pirkšu.

Pirmā doma, kur dabūt niedres - pēc iespējas tuvāk pašreizējai dzīvesvietai, tā lai nav tālu jābrauc ievākt ražu - Ķemeru Nacionālajā parkā (ĶNP) esošais Slokas ezers. Domāts - darīts. Rudens sākumā (ja nekļūdos - septembrī) aizbraucu uz ĶNP administrāciju. Pastāstīju par manu ieceri. Uzrakstīju iesniegumu, par to, ka vēlos pļaut niedres Slokas ezerā un izmantot tās personīgām vajadzībām. No manas puses tas tā kā būtu viss. Savukārt Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) rīkos izsoli, saskaņā ar likumu „Par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu” un citiem likumiem un noteikumiem, kas attiecas uz to. Vēl parunājām par to, ka tiks rīkota izsole arī par Kaņiera ezerā augošajām niedrēm. Teica padomāt arī par to, ka Slokas ezeram būs augsta nomas maksa, jo atrodas Jūrmalas pilsētas teritorijā un ir liela kadastrālā vertība. Savukārt Kaņiera ezeram tā ir krietni zemāka.

Pienāca janvāra vidus, tika izsludināta izsole par niedru  pļaušanu Kaņiera un Slokas ezeros. Iepazinos ar izsoles nolikumu, slēdzamā līguma paraugu, teritorijām un paredzētajām izsoles sākumcenām. Ieraugot Slokas ezera zemes nomas aprēķināto izsoles sākumcenu, plaši ielpetās acis un atkārās žoklis :D tā, ka kādu laiciņu nevarēju to aizvērt no izbrīna. Tie bija nepilni 225 EUR/gadā par 2,13 ha, turpretī Kaņiera ezerā par līdzīgu platību - nepilni 2 EUR/gadā. Fantastika!

Sapratu, ka iecere pļaut niedres Slokas ezerā ir galīgi garām. Tad nu man atlika iespēja piedalīties nomā uz Kaņiera ezeru. Bet vai es to gribu? Laikam jau nē - jo sanāk braukt talāk, tātad papildus ceļa izdevumi.

Apsvēru domu par niedru pļaušanu jaunbūvējamās mājas tiešā tuvumā. Lai gan no pašreizējās dzīves vietas tas atrodas daudz talāk kā Slokas vai Kaņiera ezeri, toties nākotnē tam būs vairāk plusi nekā šobrīd un mīnusi principā nebūs. Tātad biju jau noskatījis, ka netālu esošajā Lielajā Ausekļu dīķī ir garas un brangas niedres. Niedrāju platība arī samērā liela. Atlika tikai noskaidrot, kam dīķis pieder, un sazināties ar viņiem, lai varētu sarunāt. Iepriekšējā vasarā biju arī apskatījies citas tuvumā esošās ūdenstilpnes, taču tajās niedres bija salīdzinoši maz.

Kā jau parasti - lauku apvidū cilvēki ir daudz zinošāki par lielpilsētniekiem :) Šoreiz atkal lūdzu palīdzību kaimiņam (kas dzīvo tuvumā manam īpašumam), lai uzzinatu, kas apsaimnieko vai kam pieder Lielais Ausekļu dīķis. Foršs cilvēks - dažu dienu laikā noskaidroja pat kontaktpersonas, ar ko man sazināties. Liels paldies viņam par to :)

Izrādījās, ka dīķis pieder diviem īpašniekiem, kā to var redzēt LAD kartē. Vienu no īpašniekiem, kas ir juridiska persona, man sanāca sazvanīt uzreiz. Jau pirmajā telefonsarunā bija diezgan pārliecināta atbilde, ka niedres varēšu pļaut, tikai vēl uzprasīšot augstākajai priekšniecībai, kā arī jāuzraksta un jānoslēdz kāds līgums par to. Labi, tad ņēmu DAP sagatavoto līgumu kā paraugu, izmetu no tā visu man nevajadzīgo, pieliku arī ko klāt. Tas bija veidots kā zemes nomas līgums un šādu līgumu viņi nevēlējās parakstīt. Labi, sarunājām, ka varētu to veidot kā niedrāju sakopšanas vai kopšanas līgumu vai kā savādāk. Tad līgumu pārveidoju kā Niedrāju sakopšanas līgumu, ko viņi bija gatavi parakstīt.

Domu par piedalīšanos niedru izsolē es atmetu. Pēdējā dienā, kad vēl varēja iesniegt pieteikumus par piedalīšanos izsolē, ar vienu dīķa īpašnieku parakstīju līgumu par niedru pļaušanu. Savukārt ortu dīķa īpašnieku sazvanīju pirmoreiz. Viņam arī nebija konceptuālu iebildumu par niedru pļaušanu. Vēl jo vairāk - iepriekšējā nedēļas nogalē viņš bijis savā īpašumā un sācis apspriest, ko iesākt ar tur esošajām niedrēm. Kā izrādījās, viņš nav vienīgais īpašnieks tai dīķa pusei, tas ir kopīpašums. Ar pārējiem īpašniekiem pārrunāt niedru pļaušanu, viņš uzņēmās pats. Jau vairākas reizes esam sazvanījušies par līguma noslēgšanu, taču šobrīd to vēl neesam izdarījuši. Esam arī pārrunājuši to, kā varētu tās niedres pļaut un novākt. Kā arī par citiem darbiem, ko viņš iecerējis, piemēram, dīķa sakopšanu.

Turpinājumā - Niedru pļaušana pirmajā gadā