Ja esat paši nolēmuši celt savu māju - vienmēr ir jautājums: No kā celt māju? Jeb citiem vārdiem: kādus materiālus izmantot? Tāpat arī nav mazsvarīgs jautājums, cik izmaksās būvniecības materiāli un darbaspēks. Izvēlētie materiāli noteiks izmaksas.

Sākumā domāju tā: "Celšu māju pats (un palīdzēs radi). Kas ir tas materiāls, ar kuru es māku strādāt vai varētu ātri iemācīties strādāt, ar kuru ir vienkārši strādāt?". Manā gadījumā atbilde bija - gāzbetona bloki - vienkārši strādāt, ar pietiekami labu siltumizolāciju u.c. man atbilstošām prasībām, tajā skaitā - atbilst ekomājas prasībām, ja būvē no biezajiem blokiem (50 cm). Saskatījos jau visādus video youtube kā ar šo materiālu strādāt, kā celt, pat sazīmēju jau skices, kāda varētu būt māja būvējot no šī materiāla. Taču beigās sapratu, ka bloku kopējā summa īsi neatbildīs manam budžetam. Jādomā kas cits.

Atcerējos, ka svainis bija stāsījis par salmu un māla mājām. Toreiz biju diezgan skeptisks pret salmu pielietošanu mājas celtniecībā. Māca bažas vai tikai tādas mājas sienās neieperināsies grauzēji, vai sienas nepūs. Taču pēc kāda laika sāku pats jau apsvērt un interesēties par šāda tipa mājām. Kā tās ceļ, kādas tehnoloģijas pielieto. Rezultātā atdzinu par ļoti labām esam, kā arī ekoloģiskām un ekonomiskām.

Ņemot vērā arī to, ka abiem bērniem ir alerģiskas izpausmes, šāda eko māja būs ļoti piemērota, jo būvķīmijas būs ļoti maz. (Zināšanai - bērniem alerģijas parasti tiek aktivizetas ar dažādām ķimikālijām, sadzīvē izmantojamām ķīmiskajām vielām (tīrīšanas līdzekļi, gaisa atsvaidzinātāji), ar (skaidu plākšņu tipa) mēbelēs esošajām vielām.) Tad, lai maniem nākošajiem bērniem (ja tādi būs) vai mazbērniem arī neieslēgtos kāda alerģija, ekoloģiskā māja ir ļoti piemērota dzīvošanai, ja tiek atbilstoši celta, ierīkota un ekspluatēta.

 

Tātad kopsavilkums, no kādiem materiāliem un kādā tehnoloģijā celt eko māju:

  1. mājas pamatkonstrukcija - koka karkass;
  2. sienu materiāls - presētas salmu ķīpas;
  3. sienu apdare - apmetums - a) māls ar salmiem, b) kaļķa javas apmetums;
  4. pimā stāva grīdas - māla klona grīda, ar siltumizolāciju zem tās;
  5. pamati - transportbetons, armēts ar stiklašķiedras bazalta armatūru; (sākumā biju domājis: betons + laukakmeņi, bet pašam ņemties neatmaksājas šajā jautājumā)
  6. starpsienas - māla ķieģeļi ar salmu armatūru;
  7. jumts - niedru;
  8. apkure - a) kamīns ar siltā gaisa vadiem, b) kamīns ar sildmūri;
  9. elektrība - saules paneļi + vēja ģeneraors + akumulatori, rezerves ģenerators;
  10. siltais ūdens - boileris, kuru uzsilda kamīns (ziemā) vai elektrība (vasarā);
  11. varbūt vēlāk vēl ko piemetināšu.

Vairāki nepieciešamie būvmateriāli jau ir uz vietas - māls, smilts, grants un no kāda tuvēja zemnieka rudzu salmu ķīpas. Niedres - jāpameklē, kur tā vairāk tuvējā apkārtnē un ziemā jāsapļauj, jāsasien kūlīšos.

 

Zināšanas, kā šādas mājas tiek celtas, var smelties youtube (straw bale house), kā arī tepat Latvijas interneta resursos, piemēram, salmumaja.lv, salmiunmali.lv