Lai uzsāktu celtniecību, jāsagatavo būvlaukums. Būvlaukuma sagatavošanai nepieciešams dabā iemērīt mājas atrašanās vietu, atzīmēt to ar iznesumiem. Atzīmēt būvbedres kontūras un ar ekskavatoru vai buldozeru izņemt zemes auglīgo daļu, kas ir zemes virskārta 30 līdz 40 cm dziļumā.

Vispirms mērnieks iemērīja un atzīmēja dabā, kur atradīsies mājas pamatu ārējās līnijas, galvenās asis. Precīzāk - pamatu stūru iznesumi. Nomērītajos punktos iedzinu mietiņus (stiegrojuma stieņus). Ar auklu savienojot pareizos mietiņus iegūst pamatu ārējās līnijas. Tāpat arī saimniecības ēkai. Lai arī iepriekš domātajā mājas atrašanās vietā bijām uzmērījuši āderu vietas, arhitekts ieteica māju celt citā vietā - ar nobīdi, ņemot vērā šīs āderu vietas. Arhitektam īsti nepiekritām un arī nepieņēmām viņa piedāvāto variantu, bet ar sievu kopīgi noteicām tieši kur attiecībā pret āderēm māju celt. Ņēmām vērā, ka sākotnējā variantā bijām domājuši celt tuvu servitūta ceļam, pa kuru pārvietojas lauksaimniecības tehnika. Tas gan notiek samērā reti, bet tomēr būs labāk, ja būs atstatāk no šī ceļa un ne pārāk tuvu mežam, lai arī saulīte var viesoties.

Lai sagatavotu būvlaukumu, nepieciešams noņemt zemes auglīgo kārtu zem mājas un saimniecības ēkas atrašanās vietām. Izņemamās augsnes apjoms ir pietiekami liels, lai pat nedomātu, ka to var paveikt ar lāpstu un tačku. Nāksies izmantot ekskavatoru vai buldozeru. Ar vistuvāko būvuzņēmēju runājām, ka viņš varot piedāvāt buldozera pakalpojumus. Te nu bija jāņem vērā, ka ar buldozeru varbūt arī varētu darbu paveikt ātrāk kā ar ekskavatoru, jo kopējais laukums sanāca diezgan liels, tātad izmaksas varētu būt mazākas. Toties ar ekskavatoru šo darbu var izdarīt precīzāk. Turklāt mājas forma nav taisnstūa. Tādēļ nolēmu izmantot ekskavatora pakalpojumus un sazvanīju vairākus uzņēmējus, kas strādāja tuvākā apkārtnē. Bija jāņem vērā, ka ir jāapmaksā arī būvtehnikas transportēšanas vai aizbraukšanas uz objektu izmaksas. Beigās izvēlējos vidēja izmēra ekskavatoru, kas pārvietojas uz riteņiem. Sarunājām dienu un laiku, kad ekskavators varēs ierasties.

 Norunātās dienas rītā aizbraucu uz mājas celtniecības vietu un saspraudu mietiņus, iezīmējot būvbedres kontūras. Tad tos ar auklu savienoju, lai ekskavatora vadītājam būtu saprotams tieši kur jāizņem zemes virskārta 30 līdz 40 cm dziļumā. Kad ieradās ekskavators, paradīju un pastastīju, kur likt izrakto zemes virskārtu - turpat blakus kalniņos. Vēlāk (pēc būvniecības pabeigšanas) to varēs izlīdzināt, veidojot līdzenāku reljefu vai atbilstoši jau tā brīža iecerēm. Diemžēl nevarēju sekot līdzi ekskavatorista darbam, jo bija jādodas uz Rīgu pēc elektrības ģeneratora, kas būs nepieciešams būvniecības gaitā.

Sākumā darba vadītajs bija rēķinājies, ka uz šiem aptuveni 400 m2 būs nepieciešamas 8 vai pat 10 stundas. Sarunājām, ka pakalpojumu apmaksāšu uz priekšu un gadījumā, ja darbu padarīs ātrāk, naudu atgriezīs atbilstoši par neizmantoto laiku. Tādēļ iemaksājis aprēķināto pakalpojuma maksu par desmit darba stundām un vienu stundu ceļā, kas kopā sastadīja €275, droši devos uz Rīgu pēc ģeneratora, kuru biju sarunājis nopirkt, lai to varētu izmantot būvniecības vajadzībām. Pēc piecām stundām, kad jau biju gatavs braukt atpakaļ, piezvanīja darbu vadītajs un paziņoja, ka darbs pēc kādas pusotras stundas būšot pabeigts. Tad nu braucu atpakaļ uz būvlaukumu. Paspēju ierasties līdz ar pēdējām ekskavatorista darba minūtēm. Pārbaudīju, vai atzīmētās kontūras ir saprastas pareizi un būvbedres tiešām atrodas pareizajās vietās un pareizā dziļumā. Jā, viss bija labi. Sanāca, ka zemes virskārtas noņemšanai bija nepieciešamas sešas ekskavatora darbstundas un par neizmantotajām četrām naudu saņēmu atpakaļ.