Kārtīgs latvietis vienmēr pirmo ir uzcēlis pirti, šķūni vai kūti. Lopiņu mums nav, tādēļ kūti necelsim, vismaz pagaidām. Šķūnim būvlaukums jau sagatavots, taču pirtiņa jau gatava un iemēģināta.

Tieši šā gada garākajā dienā, kas sakrīt ar pilnmēness iestāšanos, pirmoreiz izkurinājam un uzslējām ātro āra pirtiņu, sauktu arī par čigānu pirti. Dažas dienas iepriekš salasījām akmeņus, kas saulē bija labi uzkarsuši. Salikām tos kaudzē.

Uguni kūrām iekš akmens krāvuma. Kurinājām kādas trīs līdz četras stundas. Malka - nekāda īpašā - tievāki un resnāki sausi un nedaudz mitri, lietus samērcēti zari. Kad akmeņi uzkarsuši un uguns apdzisusi, aplī ap krāvumu saspraudām kārklu un alkšņu meijas. Garums - divi ar pusi metri un īsāki.

Pirtij aplī sasprauž meijas.

Lai būtu vieglāk iespraužami cietajā zemē - sagatavoju ar mietu caurumus. Tad saliek meijas tā, lai garākajām galotnes kopā, bet īsākās ir starp garākajām pamīšus. Vienā pusē atstāj izlaistu īso meiju - tur būs durvis. Pārklāj ar brezentu vai izturīgu plēvi.

Pirti pārsedz ar brezentu vai izturīgu plēvi.

Ātrā āra pirtiņa jeb čigānu pirts.

Lai siltais gaiss neceļ pārsegu augšā, kā arī mazāk nāk vēss gaiss, pārsega malām saliek akmeņus. Pārsegam jābūt aptuveni 6 x 6 metri, var būt derēs arī 5 x 5, bet mazākiem veidojas nepiesegtas atveres, kas jānosedz ar palagu, cukura maisu vai dvieli. Tā arī mums pirmajā reizē nācās piesegt. Otrajā reizē jau izmantojām pietiekoša izmēra pārsegu (6 x 10).

Iekšpusē uzklāj palagu uz kā sēdēt (vai ieliek nelielu baļīti). Ar krūzīti vai glāzi pasmeļ ūdeni un uzmet garu.

Ātrās āra pirts skats no iekšas.

Kannās tīrs ūdens. To ielej vanniņā vai spainī, ar ko uzmest garu un arī aplieties pēc pēršanās.

Pirts kopskats ar vanniņu un ūdens kannām.

Sajūtas vienkārši lieliskas!!! Iesaku izmēģināt katram, kam ir šāda iespēja uzcelt ātro āra pirtiņu.

Līgo dienā pārcilājām akmens kaudzi un atlasījām akmeņus, kas bija sašķēlušies vai saplaisājuši. Tie nav derīgi pirtij. Papildinājām ar citiem, kas varētu būt labi. Šoreiz akmeņi uzsila ātrāk - kādās divās ar pusi stundās. Visas bildes no šīs reizes.

Pirts rituālu beidzam ar ziedojumu pirts gariņam - slotiņas saliekam uz vēl karstajiem akmeņiem un uzlejam no vanniņas pāri palikušo ūdeni.

Pēc pēršanās slotiņas noziedojam pirts gariņam.